Laserowe zamykanie naczynek IPL
Usuwanie laserowe zmian naczyniowych
Czy masz trądzik różowaty? A może czujesz się zażenowana czerwonymi naczynkami na swojej skórze?
Wszystkie te problemy, związane albo z przemijającym czasem ale istniejące na skórze od urodzenia, można teraz skutecznie wyeliminować.
Jak działa zabieg Ellipse?
Krótkie i bezpieczne impulsy światła są kierowane bezpośrednio na powierzchnię skóry. Może to być intensywnie pulsujące światło (technologia I2PL opracowana przez Ellipse) lub impulsy laserowe w zależności od tego, jakie schorzenie poddawane jest zabiegowi. System filtruje światło, aby zapewnić, że wykorzystywane długości fal są absorbowane przez hemoglobinę w naczyniach krwionośnych. Światło zamieniane jest w ciepło, które niszczy proteiny w ścianie naczyń, powodując ich stopniowe zanikanie po zabiegu. Aby zapewnić optymalne przenoszenie światła, przed zabiegiem na powierzchnię skóry nakłada się cienką warstwę żelu (przypominającego żel stosowany podczas badań USG).
Które naczynia mogą być poddawane zabiegom?
Istnieje możliwość leczenia wielu różnego rodzaju problemów. Zabiegi są bardzo skuteczne u pacjentów z jasną karnacją i bez opalenizny w trakcie przeprowadzania zabiegu. Jeśli skóra jest mniej opalona, kontrast pomiędzy naczyniami krwionośnymi a kolorem pozostałej powierzchni skóry jest większy, co z kolei ułatwia przeprowadzanie zabiegu. Niemniej specjaliści Ellipse opracowali fabryczne ustawienia dla różnych typów skóry, które pozwalają na wykorzystanie odpowiedniej ilości energii dla konkretnej karnacji. Zdjęcia zawarte poniżej przedstawiają przykładowe efekty, jakie można osiągnąć przy użyciu lasera Ellipse Multiflex+.
Jak długo trwa zabieg Ellipse?
Często jeden impuls światła może być skierowany na kilka naczyń krwionośnych. Czas zabiegu zależy od wielkości obszaru występowania problemów oraz od liczby naczyń krwionośnych. Jedna sesja zazwyczaj trwa 15-20 minut.
Czy konieczne są specjalne środki ostrożności przed i po zabiegu?
Należy unikać opalania się (na słońcu, w solarium lub stosowania środków samoopalających) przed oraz po okresie zabiegowym. W przeciwnym razie opalona skóra absorbuje więcej światła, a to z kolei sprawia, że zabieg jest mniej skuteczny i bardziej bolesny. Zaleca się także unikanie palenia na cztery godziny przed zabiegiem. Ogólnie żadna specjalna pielęgnacja nie jest konieczna po zabiegu, jednak osoby z wrażliwą skórę mogą stosować na skórze zimny kompres (kawałek tkaniny zwilżonej zimną wodą). Po zabiegu nie powinno się wystawiać skóry na oddziaływanie promieni słonecznych przez 30 dni, nawet jeśli nie ma żadnych objawów zapalenia na obszarze poddawanym zabiegowi. Korzystaj z ochrony przeciwsłonecznej (co najmniej SPF 30), jeśli unikanie słońca nie jest możliwe.
Ile zabiegów należy przeprowadzić?
Liczba zabiegów zależy od lokalizacji i liczby widocznych pajączków. Badania kliniczne potwierdziły, że w większości przypadków wystarczą 1-4 zabiegi w miesięcznych odstępach.
Czy zabieg jest bolesny?
Żadne środki znieczulające nie są wymagane, a dla większość pacjentów jeden błysk światła przypomina pstryknięcie z „gumki-recepturki”, po którym występują odczucia podobne do delikatnego ciepła po dniu spędzonym na plaży.
Czy zabiegi Ellipse są naprawdę bezpieczne i skuteczne?
Badania kliniczne dokumentujące bezpieczeństwo i skuteczność sprzętu Ellipse zostały przeprowadzone przez czołowych lekarzy przed wprowadzeniem produktu na rynek, a wyniki tych badań opublikowano w szanowanych dziennikach medycznych. Zachęcamy do zapoznania się z tymi artykułami, które można znaleźć na stronie internetowej Ellipse – www.ellipse.org.pl.
Wskazania do zabiegu:
- zmiany naczyniowe,
- teleangiektazje – poszerzone naczynia na skórze twarzy i nóg,
- naczynia wrodzone (naczyniaki płaskie),
- rumień,
- trądzik różowaty.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąża,
- rozrusznik serca,
- stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło,
- opalona skóra (2 tyg. przed i po zabiegu),
- stosowanie antykoagulantów – leków obniżających krzepliwość krwi, stosowanych w chorobach zakrzepowo-zatorowych, miażdżycy (np. -Acenokumarol, Heparyna, Dezyrudyna),
- stosowanie NLPZ (np. aspiryna),
- zaburzenia krzepnięcia,
- choroby krwi,
- keloidy,
- upośledzenie struktury skóry oraz gojenia,
- roaccutane zażywany w ciągu 6 miesięcy.
Po zabiegu:
Pacjent powinien być świadomy, że w przypadku nie przestrzegania procedur pozabiegowych mogą pojawić się nowo popękane naczynia krwionośne.
Skłonność do rozszerzania i pękania naczyń włosowatych skóry zależy w głównej mierze od uwarunkowań genetycznych.
Sprzyjają jej także określone sytuacje i czynniki oddziałujące zarówno z wnętrza organizmu, jak i ze środowiska zewnętrznego.
Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- unikać słońca, solarium i stosować preparaty chroniące przed promieniowaniem UV,
- chronić skórę przed mrozem ( stosując ochronne pudry i kremy),
- unikać picia alkoholu, mocnej herbaty, ostrych przypraw i palenia tytoniu,
- unikać gorących kąpieli i sauny,
- zrezygnować ze stosowania drażniących preparatów kosmetycznych ( toniki alkoholowe, pilingi gruboziarniste),
- stosować odpowiednie produkty do pielęgnacji, które uszczelniają i wzmacniają śródbłonki naczyń włosowatych oraz przyjmować : wit. C, rutynę, wyciąg z kasztanowca.