Akademia Urody
Strona główna » Odmładzanie twarzy » Fotoodmładzanie światłem LED

Fotoodmładzanie światłem LED

Światło LED  redukuje zmarszczki

Nieablacyjne fotoodmładzanie przy użyciu diod LED (Light Emitting Diode) to nowe możliwości terapii skóry.

Podczas gdy terapia laserem opiera się na termicznym uszkodzeniu (termoliza selektywna), energia wytwarzana przez LED:

 • nie wytwarza ciepła
 • zabiegi są całkowicie bezbolesne
 • metoda jest nieinwazyjna
 • zabiegi są szybkie, łatwe w wykonaniu i bardzo przyjemne dla pacjentów
 • LED nie dostarcza takich dawek energii, które mogłyby uszkodzić tkanki, natomiast jest ona w stanie stymulować odpowiedź biologiczną – fotobiomodulacja.

Fotobiomodulacja polega na wykorzystywaniu światła o niskiej częstotliwości, która pobudza aktywność biologiczna komórek. Fotobiomodulacja można nazwać wszelkie związki między energia świetlną i receptorami komórkowymi.

Kilka słów na temat LED:
LED jest to specjalna dioda (mała żaróweczka), która zapala się po podłączeniu jej do elektrycznego obiegu. Energia elektryczna jest konwertowana w energię elektromagnetyczną i uwalniana pod postacią fotonów.

Wykorzystywane światło jest koherentne i monochromatyczne
Wytwarzana energia jest proporcjonalna do napięcia, jakie potrzebne jest, aby uruchomić obieg
Penetracja światła w głąb tkanek zwiększa się wraz z wydłużaniem się fal: fala 880nm penetruje głębiej w porównaniu z falą 590nm.

Częstotliwość świetlnego impulsu, który jest odwrotnie proporcjonalny do długości fail, zależy od materiału, z jakiego wykonany jest półprzewodnik.

Procesy, na drodze których powstaje energia, zachodzą poprzez białkowe składniki grzebieni mitochondrium. W ten sposób wzrasta energia komórkowa ATP (adenozyna-5-trój)

Odpowiedź komórek zależy od:

 • Ogólnego stanu zdrowia pacjenta (wiek, fototyp itp.)
 • Czynniki związane ze stanem tkanek (tekstura skóry, przebyte terapie miejscowe/powierzchniowe itp.)
 • Fototerapia LED stosowana w kosmetyce nie jest zabiegiem ablacyjnym oraz nie powoduje uszkodzeń termicznych tkanek.

Zalety terapii światłem LED:

 • Minimalne ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych
 • Brak ograniczeń jeśli chodzi o fototyp skóry, możliwość wykonywania zabiegów o każdej porze roku
 • Po zabiegu pacjent od razu wraca do aktywnego trybu życia
 • Zabiegi są szybkie i efektywne.
   

Niemieccy naukowcy dowiedli, że użycie technologii LED w połączeniu z balsamem zawierającym ekstrakt z zielonej herbaty wykazuje wysoką skuteczność w redukcji zmarszczek twarzy.

Badacze z Niemiec donoszą o ulepszonym działaniu ich nowej kuracji przeciw zmarszczkom twarzy. Według nich terapia może może stanowić alternatywę dla botoksu i chirurgii kosmetycznej. Nieinwazyjna technika łączy światło o dużym natężeniu emitowane z diod LED z balsamem zawierającym ekstrakt z zielonej herbaty. Naukowcy twierdzą, że działa 10 razy szybciej niż podobna kuracja przeciwzmarszczkowa, która używa samego światła LED.

Andrei P. Sommer i Dan Zhu przypominają, że terapia światłem została po raz pierwszy zastosowana ponad 40 lat temu we wspomaganiu leczenia trudno gojących się ran.

Wyniki najnowszych badań wskazują, że wykorzystanie światła o dużym natężeniu - podobnego do emitowanego przez ekran notebooka, może pomóc w redukcji zmarszczek, pod warunkiem, że zabieg wykonywany będzie codziennie przez kilka miesięcy.

Jednak ekspozycja na intensywne światło LED powoduje również wzrost poziomu reaktywnych form tlenu jako produktów ubocznych, które potencjalnie mogą uszkodzić komórki skóry.
Aby ograniczyć efekt wolnorodnikowy, naukowcy połączyli działanie LED-u z silnym przeciwutleniaczem  (galusanem epigalokatechiny), który występuje w ekstrakcie z zielonej herbaty.

Zabieg ten był testowany przez okres jednego miesiąca. Okazało się, że połączone kuracje dały rezultat w postaci gładszej skóry, zmniejszenia zmarszczek oraz skrócenia bruzd.

Efekty były widoczne 10 krotnie szybciej w stosunku do kuracji z wykorzystaniem samego światła LED.

Coraz częściej w centrach kosmetycznych pojawia się aparatura wykorzystująca światło LED. Najczęściej są to zmodyfikowane głowice emitujące niebieskie, czerwone lub żółte światło lub nakładane na twarz maski LED. Sugerując się wynikami badań, warto zmodyfikować zabiegi i zwiększyć skuteczność terapii.